Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)
Klasa A+.
Ten najgrubszy i chyba najbardziej monumentalny dąb w Polsce był także 3. największym objętościowo drzewem w Europie (90m3). Uwagę zwracała przede wszystkim ogromna i regularnie walcowata kolumna pnia (który jednak, podobnie jak niektóre konary, był w środku pusty). Drzewo mierzyło ok. 28m wysokości, a jego korona miała rozpiętość 16m. Ok. 750-letni Chrobry był w chwili śmierci w 2020 r. uznawany za najstarszy dąb w naszym kraju. Nazwa drzewa miała związek z legendą głoszącą, że pod tym dębem miał się spotkać Bolesław Chrobry z cesarzem Ottonem III (dziś wiemy, że tak naprawdę było to niemożliwe ponieważ w czasach Bolesława Chrobrego, Dąb Chrobry jeszcze nie istniał). 18 listopada 2014 r. Chrobry został podpalony przez nieznanych sprawców. Pożar objął wnętrze dębu i trwał około doby, pomimo intensywnej akcji gaśniczej prowadzonej przez 8 zastępów straży pożarnej. Wspomagane intensywnie przez leśników drzewo walczyło 5 lat, stopniowo coraz bardziej obumierając. Ostatni raz Chrobry zazielenił się w 2019 r., kiedy to pozostał mu już tylko jeden żywy (boczny) konar. Na wiosnę 2020 r. drzewo nie wypuściło już żadnych liści.
█ W dniu 28-04-2004, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu, żołędzie Chrobrego zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek (każda posiada certyfikat pochodzenia), które zostały rozsadzone po całym kraju jako tzw. dęby papieskie upamiętniające Papieża - Polaka.
█ █ Zdjęcie drzewa wraz z krótkim opisem można znaleźć w albumie POLSKIE DRZEWA Krzysztofa Borkowskiego (DALPO, Poznań 2014).
Lokalizacja:
PL / lubuskie / żagański / Szprotawa. W lesie.
Szczegóły lokalizacji:
Drzewo rośnie w rezerwacie przyrody Buczyna Szprotawska niedaleko miejscowości Piotrowice (przy trasie Szprotawa - Przemków).
Współrzędne GPS:
N
E
(zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny:
martwe.
Wiek:
760(*)
lat(a)
(+2020).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).
Źr..: Wikipedia (http://pl.wikipedia.org), internet.
Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
10,07m
/ φ(**) 3,21m
Liczba pni:
1
** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych, walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia
(kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru):
(pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)
|
Wprowadził:
PiotrGachPL,
2013-05-12 07:50:13
Ostatnio zmodyfikował:
PiotrGachPL,
2023-04-01 12:26:40
|
|