Dąb Chrobry Liczba odsłon: 3709 Średnia ocena: 4,65 (17 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)
Klasa A+.     Ten najgrubszy i chyba najbardziej monumentalny dąb w Polsce jest także 3. największym objętościowo drzewem w Europie (90m3). Uwagę zwraca przede wszystkim ogromna i regularnie walcowata kolumna pnia (który jednak, podobnie jak niektóre konary, jest w środku pusty). Drzewo mierzy ok. 28m wysokości, a jego korona ma rozpiętość 16m. Ok. 750-letni Chrobry jest w tej chwili uznawany za drugi najstarszy dąb w naszym kraju. Do 2000 r. stał on nawet na czele tej zaszczytnej listy, okazało się jednak, że gdy kiełkował, pewien inny dąb, a mianowicie rosnący niedaleko Kołobrzegu Dąb Bolesław, miał już ponad 50 lat. Nazwa drzewa ma związek z legendą głoszącą, że pod tym dębem miał się spotkać Bolesław Chrobry z cesarzem Ottonem III (dziś wiemy, że tak naprawdę było to niemożliwe ponieważ w czasach Bolesława Chrobrego, Dąb Chrobry jeszcze nie istniał).
█ W dniu 28-04-2004, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu, żołędzie Chrobrego zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek (każda posiada certyfikat pochodzenia), które zostały rozsadzone po całym kraju jako tzw. dęby papieskie upamiętniające Papieża - Polaka.
18 listopada 2014 r. Chrobry został podpalony przez nieznanych sprawców. Pożar objął wnętrze dębu i trwał około doby, pomimo intensywnej akcji gaśniczej prowadzonej przez 8 zastępów straży pożarnej. W tej chwili nie wiadomo jeszcze czy drzewo przeżyje, rokowania są jednak niekorzystne.  
█ Zdjęcie drzewa wraz z krótkim opisem można znaleźć w albumie
POLSKIE DRZEWA Krzysztofa Borkowskiego (DALPO, Poznań 2014).
    
Lokalizacja: PL / dolnośląskie / polkowicki / Przemków / Piotrowice / Rez. Przyr. Buczyna Szprotawska. W lesie. Szczegóły lokalizacji: Drzewo rośnie w rezerwacie przyrody Buczyna Szprotawska niedaleko miejscowości Piotrowice (przy trasie Szprotawa - Przemków). Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zadawalający. Wiek: 760(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: Wikipedia (http://pl.wikipedia.org), internet.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
10,07m / φ(**) 3,21m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-12 07:50:13
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2017-12-01 08:17:26

Komentarze:  
Średnia ocena: 4,89 (9 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Wrzesień 2009. Powiększ