Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 1491000/1521906
Kasztan Stu Koni
Liczba odsłon: 518 Średnia ocena: (brak głosów)
Głosuj na drzewo:
Kasztan jadalny
(Castanea sativa Mill.)

Klasa W.     Wspaniały, wręcz baśniowy okaz kasztana zwyczajnego - największy i najstarszy znany przedstawiciel swego gatunku. Drzewo to jest zarazem jednym z największych kiedykolwiek notowanych drzew pod względem obwodu, może nawet największym - w 1780 roku miało mierzyć aż 57,9 m! Na rycinach z XVIII wieku widać, że drzewo miało specyficzny kształt podkowy, a dostęp na jego "dziedziniec" był możliwy prawdopodobnie tylko z jednej strony. Wykorzystali to miejscowi, gdyż na rycinach widać wyraźnie drewniane budynki wkomponowane w to drzewo! Wg legendy królowa Aragonii wraz z całą swoją obstawą liczącą stu zbrojnych na koniach schowała się przed burzą pod koroną tego kasztana. Wyglądem przypomina majestatyczne drzewa z lasów Lorien, przez które przechodziła Drużyna Pierścienia w powieści J.R.R. Tolkiena "Władca Pierścieni", a na których mieściły się budynki elfów z królewskiego rodu plemienia Noldorów. Niestety, drzewo zaczęło obumierać - na rycinach z końca XIX wieku widać rozczłonkowanie na kilka pni (lecz każdy z nich i tak był ogromny!), obecnie - z tego co można zobaczyć w sieci, a jak na ironię nie ma o tym gigancie wiele rzeczowych informacji - zachowały się jego resztki (o ile można je tak nazwać, gdyż i tak są ogromne). De facto obecnie powinno każdy z nich traktować się jako osobne drzewa, a wg włoskich naukowców pnie te są połączone jednym systemem korzeniowym. Wiek tego giganta jest szacowany na 2000-4000 lat. Jak to możliwe, że taki kolos w ogóle mógł istnieć? Czy podłoże Etny miało na to istotny wpływ? Wszak na zboczach tego wulkanu rosną całe lasy kasztanowe, dębowe i bukowe, więc widać, że gleba ta stanowi optymalne podłoże. Czy pomiary z 1780 roku są przesadzone, a przekazy i ryciny podkoloryzowane? Czy w czasach historycznych i wcześniejszych rosły jeszcze większe okazy, również gatunków dziś nieistniejących? Wielka szkoda, że Kasztan Stu Koni najlepsze lata ma już za sobą i że tak stosunkowo niewiele na jego temat wiemy. Archiwalne ryciny i współczesne zdjęcia tego giganta można podziwiać w sieci.    
Lokalizacja: IT / Sycylia. Szczegóły lokalizacji: Sycylia, wschodnie zbocze Etny, ok. 8 km od krateru. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: fatalny. Wiek: 4010(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: https://en.wikipedia.org/wiki/Hundred_Horse_Chestnut.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
57,90m / φ(**) 18,43m
Liczba pni
: M
Pień rozwidla się poniżej 130cm.
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: MarcinSzermańskiPL, 2015-09-02 14:32:24
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2020-01-10 21:25:52

  
Średnia ocena: brak   Głosuj na zdjęcie:
Zdjęcie
(nie załączono)


Komentarze: