Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 160009/187470
(brak nazwy) Liczba odsłon: 2052 Średnia ocena: 4,56 (9 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy
(Quercus robur L.)

Klasa B.     Majestatyczny, potężny, wspaniały - dąb w Mzurkach to niemal na pewno najokazalszy dąb w województwie łódzkim! To piękny gigant - z regularnym pniem, poszerzającym się od wys. 2m do podstawy, obwód na wys. 1,3m to aż 774cm, a wysokość - 31,1m! █ Dąb posiada ponadto zdrową, ogromną koroną, jej szerokość to 30,5m x 32,5m (północ-południe; wschód-zachód). █ Pomiar obwodu jest trudny, niełatwo ustalić najwyższy punkt gruntu przy pniu, a rozbieżność w pomiarach, rzędu co najmniej kilku cm, wynika z jego kształtu - dąb zwęża się od wysokości ok. 2-2,5m do podstawy, stad nawet kilka cm w górę czy w dół podczas pomiaru może dodać lub odjąć dębowi kilkanaście cm obwodu, dlatego też trzeba go mierzyć bardzo starannie. █ Obwód na wysokości 1,5m to 745cm, 1m – 828cm, u podstawy – ok.1180cm█ Dąb posiada bardzo okazałą koronę - złożoną z 3 (5) grubych konarów, niegdyś mogłoby ich 7, bo są ślady po dwóch mniejszych. Odchodzą one na wysokości 6-7,5m, choć pierwszy konar, a raczej gałąź, odchodzi już na wysokości 4,5m. Najdłuższy z pięciu konarów wznosi się prosto do nieba, dwa pobliskie nieco na zachód i wschód, a dwa pozostałe - wyraźnie na zachód i wschód. █ Pień posiada od strony południowej dwa owocniki grzybów, wydawało się, że to okazy żółciaka siarkowego, Laetiporus sulphureus, ale to jednak jakiś inny gatunek; grzyby mają wymiary około 50x70 i 30x40cm. Okazalszy owocnik jest nadal żywy, zasłania być może niewielką dziuplę w pniu. Po stronie północnej ślady po owocnikach grzybów, na podobnej wysokości - ok. 1m. █ Podczas rozmowy z właścicielem obiektu dowiedziałem się, że dąb miał niegdyś, od północy, sporą dziuplę (obecnie zarosła), był 3 razy podpalony i to mogło go jeszcze wzmocnić, zdaniem właściciela, który chyba ma rację, wszak stan drzewa jest świetny, drzewo wygląda znakomicie. █ Pod dębem miał ponoć odpoczywać Napoloen Bonaparte, stąd drzewo bywa określane mianem Dębu Napoleońskiego. █ Wiek dębu, podawany na stronie Parku Mzurki to 600 lat, choć dąb może mieć równie dobrze ok. 350 czy 500 lat. Być może za kilka lat, dzięki kolejnym pomiarom, dokładniej oszacujemy wiek dębu. █ Dąb nie jest pomnikiem przyrody, ale i tak jest chroniony, choćby od wandalizmów, przecież rośnie na prywatnym terenie, a właściciel w XXI wieku zrewitalizował cały park, dzięki czemu także dąb prezentuje się lepiej. Gmina Wola Krzysztoporka ponoć wie o dębie, ale zarówno ona, jak i wojewódzki konserwator przyrody zignorowali prośby właściciela terenu o większą ochronę drzewa (choć na szczęście gałęzie i drobne konary są regularnie przycinane, widać to wyraźnie). █ W Mzurkach działa "Kapela pod dębem", a na placu obok drzewa odbywają się co roku (od 2003) uroczystości Bożego Ciała.    
Lokalizacja: PL / łódzkie / piotrkowski / Wola Krzysztoporska / Mzurki / Park. W parku. Szczegóły lokalizacji: W centrum parku. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: wyśmienity.
  Źr..: Pomniki przyrody województwa lódzkiego - Łódź, 2010 ; http://parkmzurki.pl/.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
7,74m / φ(**) 2,46m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
31,10m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: AndrzejWeberPL, 2015-10-21 21:57:23
Ostatnio zmodyfikował: AndrzejWeberPL, 2016-03-09 17:53:27

Komentarze:  
Średnia ocena: 5,00 (3 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Andrzej Weber obok dębu (po prawej stronie pnia widoczne owocniki grzyba - prawdopdobnie lakownicy spłaszczonej, Ganoderma lipsiense), 03.2016 Powiększ