Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 1462946/1484160
Dąb Bażyńskiego
Liczba odsłon: 7783 Średnia ocena: 4,74 (19 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy
(Quercus robur L.)

Klasa A+.     (za Wikipedią) Wiek Dębu Bażyńskiego szacuje się na 700 lat, przy czym już 100 lat temu istniała przyziemna dziupla, w której mieściło się za czasów Birknera z Elbląga 11 żołnierzy. Imię dębu zmieniano kilkukrotnie. Sto lat temu nazywany był 1000-letnim Dębem Niemiec, od 1898 r. Dębem Królewskim; wówczas właścicielem majątku w Kadynach był ostatni cesarz niemiecki Wilhelm II. Dąb cieszył się szacunkiem. Na zlecenie Wilhelma wybudowano stróżówkę, w której umundurowany strażnik dbał o jego bezpieczeństwo. Po II wojnie światowej dąb nazywano Dębem Kadyny. Potem jeszcze nazywany był Dębem Odrodzenia Polski, aby w końcu obrać imię lokalnego bohatera narodowego Jana Bażyńskiego, dawnego właściciela Kadyn. Stan zdrowotny drzewa nie jest najlepszy. Posiada ono poważne ubytki w pniu i koronie, w tym ogromną dziuplę w pniu. Taki stan rzeczy wiąże się m.in. z zanieczyszczeniem środowiska, spadkiem poziomu wód gruntowych czy bliskością szosy (zasolenie zimą prowadzi do obumierania korzeni). Dąb wiele lat wzmacniała plomba betonowa którą usunięto ok. 1994 roku w związku z rozwijaniem się na niej zagrzybienia do wewnątrz pnia. Dziuple zabezpieczone zostały siatkami przeciw gnieżdżeniu się ptaków.    
Lokalizacja: PL / warmińsko-mazurskie / elbląski / Tolkmicko / Kadyny. Na terenie zurbanizowanym. Szczegóły lokalizacji: Przy samej drodze głównej w Kadynach, nad Zalewem Wiślanym. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zły. Wiek: 720(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: POLSKIE DRZEWA - K. Borkowski 2014, Wikipedia (http://pl.wikipedia.org).  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
10,01m / φ(**) 3,19m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
22,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-06-24 21:02:33
Ostatnio zmodyfikował: Wielkopolanin, 2023-08-05 07:48:29

Komentarze:  
Średnia ocena: 3,67 (6 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Fot. Piotr Gach, 2017 r. Powiększ