Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 777176/803588
"Cis-Senior" - Wałbrzych Liczba odsłon: 905 Średnia ocena: 5,00 (1 głosów)
Głosuj na drzewo:
Cis pospolity
(Taxus baccata L.)

Klasa A.     Pomnik przyrody. Duma i najstarsze drzewo - Wałbrzycha wg rejestru administracyjnego. Nazwa tymczasowa (odnosi się do lokalizacji i statusu wiekowego, do czasu ustalenia administracyjnej, historycznej, bądź potocznej. Wiek wg informacji z rejestru urzędowego. Zaproszenie do ustaleń :- ) Wpisany pomiar obwodu w 2017 r, oparty był na podstawie opublikowanych danych pomnika przyrody. Aktualny pomiar z natury - z najwęższego miejsca pnia, przy górnej części zbocza, na którym rośnie okazałe drzewo. Pień zwarty, konary obrośnięte gałązkami z igliwiem, naturalnego ciemnozielonego koloru - bez zwiędnięć i przebarwień na większości koronie; jedynie od strony południowej nieco wyschnięte gałązki w górnej części korony. Cis sąsiaduje na jednym poziomie zbocza z równie okazałym bukiem (ok. 2,5 krotnie go przewyższającym, na zdjęciu cis i buk mają jeszcze ok. 3 m długości poniżej poziomu ulicy) - w odległości kilku metrów - system korzenny buka prawdopodobnie dociera do otoczenia korzeni cisa, ponadto od stanowiska cisa do krawężnika utwardzonej drogi jest także kilka metrów - brak większej powierzchni napływu wód opadowych - dendrolodzy mogą określić, co się dzieje w systemie korzennym obu sąsiadujących bezpośrednio ze sobą drzew na takim "stanowisku", z mojej strony sugestia zainteresowania się powstała sytuacją z cisem i ingerencji w kierunku poprawy nawodnienia zabytkowego drzewa i powstrzymania procesu wysychania. Teren trudno dostępny - strome zbocze, gęste konary i gałęzie cisa w dolnej części oraz wokół pnia.    
Lokalizacja: PL / dolnośląskie / wałbrzyski / Wałbrzych / Wałbrzych / Dzielnica Sobięcin. W parku. Szczegóły lokalizacji: Wałbrzych - dzielnica Sobięcin - ul. Pstrowskiego. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zadawalający. Wiek: 700(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
3,52m / φ(**) 1,12m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
12,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: Wielkopolanin, 2017-07-23 00:17:33
Ostatnio zmodyfikował: Wielkopolanin, 2018-09-20 12:01:06

Komentarze:  
Średnia ocena: (brak głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Fot. Wielkopolanin Powiększ