Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 24683/27385
Buk Sobieskiego Liczba odsłon: 2978 Średnia ocena: 4,73 (15 głosów)
Głosuj na drzewo:
Buk pospolity (Fagus sylvatica L.)
Klasa A.     Najgrubszy w Polsce buk o pojedynczym pniu (i drugi w ogóle) to niezwykle potężne i majestatyczne drzewo. Legenda głosi, że miał pod nim odpoczywać król Jan III Sobieski podczas marszu na oblężony Wiedeń w 1683 r. Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ drzewo liczy sobie w tej chwili nie więcej niż ok. 300 lat. Buk Sobieskiego cieszy się na Górnym Śląsku, a szczególnie w Świerklanach niezwykłą estymą; dzieci rysują go na zajęciach w szkole, pod drzewem odbywają się rozmaite spotkania, a nawet pisze się o nim wiersze (oczywiście po śląsku). Niestety upływ czasu nie pozostaje bez znaczenia dla sędziwego buka. W jego ogromnym pniu są już duże ubytki, w które na dodatek wdały się grzyby. W koronie drzewa są prowadzone systematyczne cięcia sanitarne i korekcyjno-redukcyjne, mające odciążyć konary i zapobiec ich wyłamaniu (co już niestety miało miejsce w latach 80. XX wieku).  
█ Zdjęcie drzewa wraz z krótkim opisem można znaleźć w albumie
POLSKIE DRZEWA Krzysztofa Borkowskiego (DALPO, Poznań 2014).
    
Lokalizacja: PL / śląskie / rybnicki / Świerklany / Świerklany Górne / Ul. Kościelna. Na terenie zurbanizowanym. Szczegóły lokalizacji: Drzewo rośnie na posesji prywatnej przy ul. Kościelnej. Jest doskonale widoczne z drogi. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zły. Wiek: 310(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
7,18m / φ(**) 2,29m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
22,20m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-24 08:09:33
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2018-06-06 13:43:30

Komentarze:  
Średnia ocena: 5,00 (5 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Marzec 2012. Powiększ