Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 1210710/1246644
Dąb Chrześcijanin Liczba odsłon: 7717 Średnia ocena: 4,46 (26 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy
(Quercus robur L.)

Klasa A+.     Najgrubsze drzewo na Podkarpaciu; prawdopodobnie także drugi najgrubszy dąb w Polsce. Stary, bo liczący już około 600 lat olbrzym jest w kiepskiej kondycji. Z jego wypalonego pnia pozostała jedynie cienka skorupa; we wnętrzu powstałej w ten sposób dziupli mogłoby bez trudu pomieścić się kilkanaście osób. Pomimo sędziwego wieku, rekordowych rozmiarów i potężnej sylwetki, Chrześcijanin ciągle (lipiec 2014 r.) pozostaje mało znany.
2011-11-21. W odpowiedzi na skierowane przeze mnie w dn. 2011-11-02 pismo, Pan Burmistrz Brzostka poinformował, że przedmiotowe drzewo zostało objęte ochroną przez Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Januszkowicach. Młodzież z pobliskiej szkoły będzie dbała o czystość i porządek w jego otoczeniu oraz sygnalizowała Burmistrzowi ewentualne nieprawidłowości. W 2012 r. planowane jest wykonanie ekspertyzy dendrologicznej pomnika przyrody. Podjęte zostaną następnie decyzje w sprawie zabezpieczenia drzewa i ewentualnego jego ogrodzenia. W 2012 r. planowane jest wykonanie tablicy informacyjnej. W ramach promocji planuje się ponowne wydanie pocztówek (...).
2014-07-26. Z przykrością muszę stwierdzić, że po ponad dwóch latach oczekiwania na wypełnienie w/w obietnic przez władze Brzostka, stan zabezpieczenia Chrześcijanina pozostaje bez zmian. Dąb jak stał, tak nadal stoi zupełnie zaniedbany. Jest nawet gorzej niż było - z pnia drzewa, zupełnie nie wiedzieć dlaczego, wycięto spory fragment drewna...
    
Lokalizacja: PL / podkarpackie / dębicki / Brzostek / Januszkowice. Na terenie zurbanizowanym. Szczegóły lokalizacji: Drzewo rośnie przy bocznej drodze, obok wjazdu do dawnego SKR-u. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: fatalny. Wiek: 640(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
10,02m / φ(**) 3,19m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
20,60m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-25 19:56:31
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2021-07-05 12:44:44

Komentarze:  
Średnia ocena: 4,00 (10 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Fot. Piotr Gach, 2006 r. Pod drzewem Anna Masłowska. Powiększ