Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)
Klasa A+.
Najgrubsze drzewo na Podkarpaciu; prawdopodobnie także drugi najgrubszy dąb w Polsce. Stary, bo liczący już około 600 lat olbrzym jest w kiepskiej kondycji. Z jego wypalonego pnia pozostała jedynie cienka skorupa; we wnętrzu powstałej w ten sposób dziupli mogłoby bez trudu pomieścić się kilkanaście osób. Pomimo sędziwego wieku, rekordowych rozmiarów i potężnej sylwetki, Chrześcijanin ciągle (lipiec 2014 r.) pozostaje mało znany.
█ 2011-11-21. W odpowiedzi na skierowane przeze mnie w dn. 2011-11-02 pismo, Pan Burmistrz Brzostka poinformował, że przedmiotowe drzewo zostało objęte ochroną przez Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Januszkowicach. Młodzież z pobliskiej szkoły będzie dbała o czystość i porządek w jego otoczeniu oraz sygnalizowała Burmistrzowi ewentualne nieprawidłowości. W 2012 r. planowane jest wykonanie ekspertyzy dendrologicznej pomnika przyrody. Podjęte zostaną następnie decyzje w sprawie zabezpieczenia drzewa i ewentualnego jego ogrodzenia. W 2012 r. planowane jest wykonanie tablicy informacyjnej. W ramach promocji planuje się ponowne wydanie pocztówek (...). 2014-07-26. Z przykrością muszę stwierdzić, że po ponad dwóch latach oczekiwania na wypełnienie w/w obietnic przez władze Brzostka, stan zabezpieczenia Chrześcijanina pozostaje bez zmian. Dąb jak stał, tak nadal stoi zupełnie zaniedbany. Jest nawet gorzej niż było - z pnia drzewa, zupełnie nie wiedzieć dlaczego, wycięto spory fragment drewna...
Lokalizacja:
PL / podkarpackie / dębicki / Brzostek / Januszkowice. Na terenie zurbanizowanym.
Szczegóły lokalizacji:
Drzewo rośnie przy bocznej drodze, obok wjazdu do dawnego SKR-u.
Współrzędne GPS:
N
E
(zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny:
fatalny.
Wiek:
640(*)
lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).
Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
10,02m
/ φ(**) 3,19m
Liczba pni:
1
** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych, walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia
(kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru):
(pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)
|
Wysokość:
20,60m
Pomiary wysokości
(kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru):
(pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)
|
Wprowadził:
PiotrGachPL,
2013-05-25 19:56:31
Ostatnio zmodyfikował:
PiotrGachPL,
2021-07-05 12:44:44
|
|