Kasztanowiec Benedykt Liczba odsłon: 1304 Średnia ocena: 4,40 (5 głosów)
Głosuj na drzewo:
Kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum L.)
Klasa A.     Najstarszy, najokazalszy i 2. najgrubszy kasztanowiec w Polsce rośnie na terenie przykościelnym w miejscowości Lubiń w woj. wielkopolskim. Wiek drzewa szacuje się na ponad 250 lat (C. Pacyniak). Obok grubego pnia uwagę zwracają przede wszystkim bardzo rozłożyste dolne konary. Tworzą one pod drzewem ogromne, urokliwe sklepienie. Mimo wypełnienia niewielkiego ubytku w pniu wydaje się, że kasztanowiec jest w całkiem dobrej kondycji.
Według legendy, pod kasztanowcem znajduje się sieć podziemnych tuneli, prowadzących do skarbu. Inna opowieść mówi o polskich żołnierzach ostrzących na pniu szable w czasie potopu szwedzkiego, a kolejna o Adamie Mickiewiczu, który w cieniu drzewa dyskutował z zakonnikami.
(za stroną http://koscian.naszemiasto.pl/artykul/drzewo-roku-2014-glosujcie-na-benedykta-z-lubinia,2290780,art,t,id,tm.html): Według legendy, pod kasztanowcem znajduje się sieć podziemnych tuneli, prowadzących do skarbu. Inna opowieść mówi o polskich żołnierzach ostrzących na pniu szable w czasie potopu szwedzkiego, a kolejna o Adamie Mickiewiczu, który w cieniu drzewa dyskutował z zakonnikami.    
Lokalizacja: PL / wielkopolskie / kościański / Krzywiń / Lubiń / Klasztor Benedyktynów. Na terenie zurbanizowanym. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zadawalający. Wiek: 260(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
5,36m / φ(**) 1,71m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
24,80m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-26 17:38:09
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2015-01-26 14:32:28

Komentarze:  
Średnia ocena: 4,80 (5 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Powiększ