Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 1626388/1703793
Wesprzyj istnienie tej strony!
Od lat prowadzę strony o drzewach hobbystycznie, bez reklam i z własnych środków.
Wzrost kosztów hostingu w ostatnim czasie zmusił mnie niestety do zwrócenia się o wsparcie.
Jeśli chcesz, aby te strony nadal istniały, dołóż swoją cegiełkę!

Kliknij tutaj, aby wesprzeć zbiórkę
Dziękuję!
Dąb Bartek
Liczba odsłon: 8775 Średnia ocena: 4,57 (30 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy
(Quercus robur L.)

Klasa A+.     Bez wątpienia Bartek to najbardziej znane polskie drzewo - zna go przysłowiowe każde dziecko. Co ciekawe, nie jest on ani najstarszym, ani najgrubszym, ani też najwyższym naszym dębem. Choć trzeba odnotować, że już w 1934 sąd konkursowy pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał Bartka za „najokazalsze drzewo w Polsce”. Rozmiary Bartka są rzeczywiście imponujące - mierzy on w obwodzie 9.83m (2023), jego wysokość wynosi prawie 30m, a rozpiętość korony - niemal 40m! Jak podaje Wikipedia, okap korony Bartka wynosi 720 m3, miąższość całego drzewa 72 m3, a miąższość grubizny 65 m3, w tym pień główny 46 m3. Drzewo może pochwalić się także potężnymi i niezwykle długimi konarami. Na uwagę zasługuje także wiek Bartka, szacowany obecnie na ok. 700 lat (choć w przeszłości podawano nawet 1200 lat). Drzewo zostało ustanowione pomnikiem przyrody w 1954 roku. Jego stan zdrowotny jest niestety w tej chwili bardzo zły. Od dłuższego czasu Bartek wyraźnie obumiera - grubość zdrowej tkanki pnia nie przekracza 20cm, a w wielu miejscach wynosi zaledwie 5cm. Wpływ na to miały zarówno wydarzenia historyczne jak np. pożar spowodowany w 1906 r. przez bojówki PPS, jak i zdarzenia atmosferyczne - np. uderzenie pioruna w 1991 r. Ubytek w pniu po pożarze wypełniono plombą z żywicy i zamaskowano korą, zaś listwę piorunową zakonserwowano. W celu zabezpieczenia przed zwaleniem, konary Bartka zostały podparte metalowymi wspornikami. W 2011 roku podjęto kolejne próby ratowania obumierającego drzewa. Za Wikipedią: Najnowsza koncepcja dotyczy wykonania futurystycznego łuku, do którego Dąb mógłby zostać podwieszony – ma to pozwolić uniknąć ewentualnego złamania lub wywrócenia się drzewa. Koszt realizacji łuku to 2 miliony złotych. Ministerstwo Środowiska zgodziło się przeznaczyć pieniądze na ten cel, lecz najpierw niezbędne będzie wykonanie dokumentacji i opracowania, co wyniesie ok. 100 tys. złotych.     
Lokalizacja: PL / świętokrzyskie / kielecki / Zagnańsk / Bartków. Na terenie zurbanizowanym. Szczegóły lokalizacji: Rośnie przy drodze w leśnictwie Bartków między Zagnańskiem i Samsonowem. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: fatalny. Wiek: 700(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
9,83m / φ(**) 3,13m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
29,50m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-26 18:53:39
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2023-07-23 07:24:15

Komentarze:  
Średnia ocena: 4,67 (15 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Fot. Piotr Gach, 2014 r. Powiększ