Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 1586014/1654728
Dąb Rus
Liczba odsłon: 4012 Średnia ocena: 4,78 (23 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy
(Quercus robur L.)

Klasa A.     Najgrubszy, a równocześnie najmłodszy z trójki sławnych rogalińskich dębów o imionach legendarnych Słowian: Lecha, Czecha i Rusa. Drzewo wraz z dwoma pozostałymi "braćmi" rośnie w przypałacowym parku. Mierzy ono ok. 20m wysokości, a jego stan zdrowotny jest najlepszy z całej trójki (a właściwie należałoby powiedzieć: lepszy od Lecha, bo Czech jest już martwy). █ Jednym z poważnych problemów trapiących stare rogalińskie dęby jest niszczący je duży chrząszcz o nazwie kozioróg dębosz. Niestety owad ten, podobnie jak i same dęby, znajduje się pod ścisłą ochroną, nie można go więc usunąć. Powstaje zatem swojego rodzaju sytuacja patowa - nie można zniszczyć chrząszcza, który niszczy pomnikowe dęby. Inny problem stanowi nie do końca wyjaśnione zaprzestanie odradzania się rogalińskich dębów w ostatnim czasie. █ Dęby rogalińskie. Liczące około 2000 okazów dęby rogalińskie stanowią największe w Europie zgromadzenie pomnikowych dębów (chronione są wszystkie o obwodzie powyżej 2m). Po Puszczy Białowieskiej jest to też największe w Polsce skupienie kilkusetletnich dębów o pomnikowych rozmiarach. Najstarszy z nich - Lech - liczy ok. 630 lat, najgrubszy zaś - Rus - przekracza 9m obwodu pnia. Wymienione dęby należą do słynnej rogalińskiej trójki: Lech, Czech i Rus, spośród której Lech jest już w bardzo słabej kondycji, Czech jest martwy, Rus natomiast cieszy się na razie stosunkowo dobrym zdrowiem. Rogalińskie dęby fascynują nie tylko ilością, sędziwym wiekiem i słusznymi rozmiarami. Również, a może nawet przede wszystkim, urzekają one krajobrazowo. Szczególnie dęby rosnące na łąkach i polach tworzą tak malowniczy i za razem tak unikalny pejzaż, że bez wątpienia można je uznać za jeden z największych przyrodniczo-krajobrazowych skarbów Europy.  
█ Zdjęcie drzewa wraz z krótkim opisem można znaleźć w albumie
POLSKIE DRZEWA Krzysztofa Borkowskiego (DALPO, Poznań 2014).
    
Lokalizacja: PL / wielkopolskie / poznański / Mosina / Rogalin / Park przy Pałacu. Na terenie zurbanizowanym, w parku. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zły. Wiek: 640(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: POLSKIE DRZEWA - K. Borkowski 2014.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
9,49m / φ(**) 3,02m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
21,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-26 19:31:21
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2023-08-05 08:00:37

Komentarze:  
Średnia ocena: 4,40 (5 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Fot. Piotr Gach Powiększ