Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 928580/923228
Dąb Fabrykant vel Jagosz Liczba odsłon: 1262 Średnia ocena: 4,80 (5 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy
(Quercus robur L.)

Klasa A.     Dąb ten, należący niewątpliwie do najbardziej oryginalnych drzew w Polsce (a może i na świecie!), jest z pewnością najbardziej rozpoznawalnym drzewem Łodzi. Wyróżnia się on biegnącym poziomo, s-owatym konarem długości ponad 20m(!), dzięki któremu szerokość korony Fabrykanta osiągnęła imponującą wartość ponad 33m. (PG) █ Dąb znany był już wiele lat temu. W opracowaniu "Parki Łodzi" z 1962 roku, autorstwa prof. Mowszowicza z UŁ czytamy, że dąb-olbrzym z Parku Worcella (teraz Klepacza) miał - zapewne w roku 1961 - obwód 330cm. █ 9 kwietnia 2000 roku nadano mu przydomek Jagosz - na cześć Mieczysława Jagoszewskiego, dziennikarza Ekspresu Ilustrowanego oraz Dziennika Łódzkiego - animatora kultury, a także propagatora turystyki i krajoznawstwa na ziemi łódzkiej. █ Nazwę "Fabrykant" wymyślił prof. UŁ, biolog Jan Siciński (to także człowiek, który tworzył wojewódzki konkurs dendrologiczny, dzięki któremu wielu młodych ludzi zainteresowało się drzewami, na przykład ja), nazwa nieprzypadkowa, bo nawiązująca do historii miasta Łodzi - niegdyś pełnego fabryk i innych zakładów przemysłowych, z których pozostały nieliczne. █ W wielu publikacjach przyrodniczych wspominano o dębie - w zeszycie Parki Łodzi pod red. R.Olaczka, wydanym w 2006, podano obwód 452cm na wysokości 0.8m, oraz zaznaczono, że wiosną pod dębem rozkwita cebulica syberyjska. █ W albumie o "Pomniki przyrody Województwa Łódzkiego" podano obwód 460cm oraz dodano 3 piękne fotografie. █ Dąb ucierpiał z powodu huraganu Ksawery w grudniu 2013 roku - odpadł wtedy jeden z konarów, ale na szczęście nie został uszkodzony ów najdłuższy konar, charakterystyczny dla dębu. █ W "Mocarzach czasu..." z 2014 roku, obszernej książce prof. Hereźniaka, biologa z UŁ, podano obwód (452cm na 0,8m) i fotografię także z 2005 roku. █ Także w publikaji Krzysztofa Borkowskiego "Polskie drzewa" z 2014 roku, podano - wreszcie właściwie zmierzony - obwód 445cm na 0,5m wys. (w 2013 roku) oraz zamieszczono wielką fotografię dębu.(AW)  
█ Zdjęcie drzewa wraz z krótkim opisem można znaleźć w albumie
POLSKIE DRZEWA Krzysztofa Borkowskiego (DALPO, Poznań 2014).
    
Lokalizacja: PL / łódzkie / łódzki / Łódź / Łódź / Park im. ks. bp. Michała Klepacza. Na terenie zurbanizowanym, w parku. Szczegóły lokalizacji: Drzewo rośnie niedaleko wejścia do parku, przy głównej ścieżce. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zadawalający. Wiek: 170(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
4,55m / φ(**) 1,45m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
22,50m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2014-06-09 20:32:40
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2019-11-07 10:35:34

Komentarze:  
Średnia ocena: 2,00 (1 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Fot. Piotr Gach, 2014 r. Powiększ