Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 24657/27369
Dąb Mieszko I Liczba odsłon: 1554 Średnia ocena: 4,83 (6 głosów)
Głosuj na drzewo:
Dąb szypułkowy (Quercus robur L.)
Klasa B.     Stan zdrowotny "najstarszego Warszawianina", jak go w swoim albumie POLSKIE DRZEWA nazywa Krzysztof Borkowski, jest już niestety bardzo zły. W pozbawionym niemalże kory pniu widnieje ogromna betonowa plomba, jedyny żywy konar trzyma się prawdopodobnie tylko dlatego, że jest podparty metalowym wspornikiem, zaś martwe konary spięto wieloma linami. Mimo wszystko jednak Mieszko nadal jakoś się trzyma. Co więcej, robi on ogromne wrażenie swoją monstrualną posturą z ogromnym pniem i potężnymi konarami. Ten niewątpliwy skarb Warszawy jest niestety zaniedbywany przez władze miasta. Drzewo trudno znaleźć, nie ma żadnych drogowskazów prowadzących do niego, nie posiada ono nawet klasycznej tabliczki pomnika przyrody! Istnieje jedynie stara tabliczka informacyjna, która na dodatek wprowadza Czytelnika w błąd podając wiek drzewa zawyżony o ok. 400 lat.
  
█ Zdjęcie drzewa wraz z krótkim opisem można znaleźć w albumie
POLSKIE DRZEWA Krzysztofa Borkowskiego (DALPO, Poznań 2014).
    
Lokalizacja: PL / mazowieckie / warszawski / M.Warszawa / Warszawa / Nowoursynowska. Na terenie zurbanizowanym. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: fatalny. Wiek: 620(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: POLSKIE DRZEWA - K. Borkowski 2014.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
8,46m / φ(**) 2,69m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2014-06-09 21:40:55
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2014-07-07 08:35:11

Komentarze:  
Średnia ocena: 3,86 (7 głosów)   Głosuj na zdjęcie:

Czerwiec 2014.