Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 1462939/1484159
(brak nazwy)
Liczba odsłon: 617 Średnia ocena: 5,00 (18 głosów)
Głosuj na drzewo:
Kasztanowiec zwyczajny
(Aesculus hippocastanum L.)

Klasa A.     Najgrubszy kasztanowiec w Polsce. Drzewo po raz pierwszy na szeroką skalę zostało opisane na ramach swoich opowieści na portalu "Zielnik Łódzki" w 2021 r. przez legendarnego polskiego chirurga drzew Marka Kubackiego, pod opieką którego owy szczególny okaz się znajduje. Cytując Pana Marka: "Wiosną 2004 roku, po raz pierwszy zobaczyłem wspaniałe drzewo rosnące na przedmieściach Sianowa w woj. zachodniopomorskim. Był to kasztanowiec. Rósł w pobliżu kilku zabudowań gospodarczych, z dala od głównej drogi, stąd i niewidoczny dla „niewtajemniczonych”. Drzewo o rzadko spotykanych u nas rozmiarach jak na ten gatunek (ponad 6,5 m obwodu), którego opisu nie znalazłem do tego czasu w żadnych ważnych i dostępnych publikacjach. Był dla okolicznych mieszkańców miejscem zasłużonego wypoczynku, a dla drobnego inwentarza dodatkowo miejscem schronienia. Przy drzewie tym wykonaliśmy najpierw zabiegi pielęgnacyjne, a w 2009 roku wykonałem jego iniekcję Treexem 200SL. Później już tylko od czasu do czasu wpadałem przy okazji napawać się jego widokiem i oczywiście sprawdzić „jak mu się żyje”! Poniższe zdjęcia najlepiej pokazują jego urodę i wyjątkowe rozmiary." Drzewo, biorąc pod uwagę wiek i rozmiary, znajduje się w doskonałym stanie zdrowotnym. Posiada status pomnika przyrody od 2002 roku.    
Lokalizacja: PL / zachodniopomorskie / koszaliński / Sianów / Sianów. Na terenie zurbanizowanym, przy drodze. Szczegóły lokalizacji: Obręb 6 miasta Sianowa. Ulica Węgorzewska. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: wyśmienity. Wiek: 230(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: https://zielniklodzki.pl/wpis/dendrologia-praktyczna-cz-41-opowiesci-marka-kubackiego-o-drzewach-i-nie-tylko/.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
6,47m / φ(**) 2,06m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
26,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i potwierdzone są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: Ernest Rudnicki, 2021-11-28 12:07:05
Ostatnio zmodyfikował: Ernest Rudnicki, 2021-11-28 12:15:58

Komentarze:  
Średnia ocena: 5,00 (2 głosów)   Głosuj na zdjęcie:

Fot. Marek Kubacki, 2004 r.