Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 777067/803536
(brak nazwy) Liczba odsłon: 1516 Średnia ocena: 4,73 (11 głosów)
Głosuj na drzewo:
Jesion wyniosły
(Fraxinus excelsior L.)

Klasa A+.     Jedne z najwyższych jesionów w Europie rosną na terenie Puszczy Białowieskiej. Ich wysokość dochodzi tam generalnie do 43m, jednak zdarzają się osobniki jeszcze wyższe. Znaleziony przez Tomasza Niechodę w 2011 roku jesion mierzący obecnie 45.2m jest najwyższym notowanym obecnie drzewem liściastym w Polsce. Szczególną uwagę zwraca niezwykle wysoka kolumna pnia białowieskich jesionów - tzw. strzała. Jest ona oczyszczona z gałęzi do wysokości co najmniej kilkunastu metrów, a jej całkowita długość wynosi dwadzieścia kilka metrów. Strzała kończy się rozgałęziając na kilka stosunkowo krótkich konarów, przez co korona białowieskich jesionów jest dość wąska.    
Lokalizacja: PL / podlaskie / hajnowski / Białowieża / Białowieża / Puszcza Białowieska. W lesie, w parku. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zadawalający.
  Źr..: Puszcza Białowieska (http://drzewa.puszcza-bialowieska.eu) - Tomasz Niechoda.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
4,26m / φ(**) 1,36m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
45,20m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-12 07:32:19
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2017-12-06 08:45:44

Komentarze:  
Średnia ocena: 4,50 (6 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Najwyższy w Puszczy jesion wraz ze swoim odkrywcą - Tomaszem Niechodą. Powiększ