(brak nazwy) Liczba odsłon: 1561 Średnia ocena: 4,83 (6 głosów)
Głosuj na drzewo:
Topola biała (Populus alba L.)
Klasa A.     Jedna z najbardziej okazałych i zarazem najpiękniejszych polskich topól białych rośnie w Żywcu. Drzewo to wprost poraża swoim ogromem i monumentalną sylwetką. Jego wysokość wynosi prawie 39m, zaś obwód pnia mierzony na wysokości 1.30m jest równy 6.5m (? 2.05m), przy czym ze względu na wyraźne spłaszczenie pnia, jego maksymalna szerokość na tej samej wysokości przekracza 2.5m!. Podane rozmiary mogą imponować, ale liczby zupełnie nie oddają niesamowitego uczucia, jakie towarzyszy człowiekowi w obecności tego giganta. Zdecydowanie największe wrażenie robią potężne konary, z których kilka mogłoby z powodzeniem konkurować grubością z pniami naprawdę dużych drzew. Żywiecka topola została zakwalifikowana jako pomnik przyrody. Według relacji właściciela posesji, na której rośnie, liczy ona około 300 lat. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne zważywszy na bardzo dobry (jak na sędziwy wiek) stan drzewa. █ Wersję tę zdaje się jednak potwierdzać ok. 90-letnia babcia właściciela, która wspomina, że drzewo było tak samo ogromne nawet w czasie jej dzieciństwa. Topola jest osobnikiem męskim. Z ciekawostek dodajmy, że ok. 35 lat temu syn właściciela posadził jedno z jej odrośli ok. 200m dalej, na terenie ogródków działkowych. Dziś jest to już bardzo wysokie, ok. 30m drzewo!    
Lokalizacja: PL / śląskie / żywiecki / M.Żywiec / Żywiec / Ul. Poniatowskiego. Na terenie zurbanizowanym. Szczegóły lokalizacji: Posesja prywatna przy. ul. Poniatowskiego (za Lidlem). Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)

Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
6,54m / φ(**) 2,08m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
39,40m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2013-05-30 12:23:48
Ostatnio zmodyfikował: PiotrGachPL, 2017-12-01 08:29:55

Komentarze:  
Średnia ocena: 5,00 (4 głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Powiększ