Licznik odwiedzin (zewn./wewn.): 24660/27369
Cis Donnersmarcka Liczba odsłon: 449 Średnia ocena: (brak głosów)
Głosuj na drzewo:
Cis pospolity (Taxus baccata L.)
Klasa B.     Najgrubszy cis na terenie Lasów Państwowych. Drzewo lekko pochylone, o regularnym, walcowatym pniu, w dolnej części oczyszczonym z gałęzi oraz stożkowatej koronie - co jest bardzo rzadkie u cisów. Może to oznaczać, że drzewo wyrosło w zwartym drzewostanie. Niestety okaz nie jest w dobrym stanie zdrowotnym - obumarł wierzchołek oraz południowa część korony. Wiek tego leśnego cisa szacuje się na 500-600 lat. Pomnik przyrody od 1989 roku. █ Drzewo było już znane ponad 100 lat temu - Theodor Schube, niemiecki botanik, opisał je w "Księdze lasów śląskich" z 1906r. (obw. 1.43m, wys. 16m). Od czasów międzywojennych wielokrotnie wspominany w prasie i innych publikacjach, m.in. w "Ochronie przyrody w woj. śląskim" z 1938r. autorstwa Andrzeja Czudka - zaznaczono wtedy wyjątkowo wysokie położenie korony cisa - ok. 6.5m nad ziemią.█ Przydomek wiekowego cisa pochodzi od rodziny von Donnersmarck - górnośląskiego rodu magnackiego. Jeden z przedstawicieli rodu na początku XX wieku zadbał o drzewo - polecił dokonać pilnych prac konserwatorskich - zamontowano wtedy półkolistą szynę chroniącą bryłę korzeniową drzewa od strony północnej (została zdjęta przez tamtejszego leśniczego, p.Marka Góreckiego ok. 2005r.) oraz wiązanie linowe zakotwiczone w gruncie, które miało chronić okaz przed wywróceniem. Jak widać, udało się, drzewo nadal żyje i niech tak zostanie jak najdłużej :)    
Lokalizacja: PL / śląskie / tarnogórski / Kalety / Jędrysek. W lesie. Szczegóły lokalizacji: Opis lokalizacji ze strony Las Rysia eRysia: Cis rośnie w lesie, w mocno przerzedzonym drzewostanie sosnowo-świerkowym, wewnątrz ogrodzenia. Sposób dotarcia: z miejscowości Jędrysek udajemy się drogą leśną w kierunku południowym do oddz. 127. Drzewo znajduje się wewnątrz ogrodzenia, około 30 m od drogi.. Współrzędne GPS: N   E (zaloguj się aby widzieć współrzędne GPS)
Stan zdrowotny: zły. Wiek: 550(*) lat(a).
* Dokładny wiek drzewa jest zazwyczaj niemożliwy do ustalenia, dlatego też liczby podane wyżej powinny być generalnie traktowane tylko jako pewne przybliżenie, zwykle bardzo wątpliwe i niedokładne (chyba, że w opisie drzewa zaznaczono inaczej).

  Źr..: Las Rysia eRysia (http://dzieci.erys.pl/lesnoteka/najgrubsze_drzewa) "Drzewa Polski", P.Zarzyński, R.Tomusiak, K. Borkowski, wyd. PWN,Warszawa, 2016 "Sławne drzewa województwa śląskiego", A.Żukowski, wyd. VECTRA, Czerwionka-Leszczyny, 2006.  


Obwód pnia / Średnica(**) pnia:
2,22m / φ(**) 0,71m
Liczba pni
: 1
 ** Wartość średnicy ma sens jedynie w przypadku regularnych,
walcowatych (przynajmniej w miejscu pomiaru) pni
Pomiary obwodu pnia (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wysokość:
16,00m
Pomiary wysokości (kliknij wiersz, aby zobaczyć szczegóły pomiaru): Skip Navigation Links. (pomiary standardowe i wiarygodne są wyświetlane pogrubioną czcionką)

Wprowadził: PiotrGachPL, 2014-07-16 17:22:04
Ostatnio zmodyfikował: AndrzejWeberPL, 2015-12-25 02:24:50

Komentarze:  
Średnia ocena: (brak głosów)   Głosuj na zdjęcie:
       
Cis Donnersmarcka - za udostępnienie zdjęcia dziękujemy Nadleśnictwom: Świerklaniec oraz Ustrzyki Dolne. Powiększ